Sayın jettaturkiye.com kullanıcıları, eskiden araçların ilk muayene tarihleri ruhsatlara trafiğe çıktığı tarih itibari ile yazılırdı. Yani aracı 01,01,2012 de aldıysanız ilk muayene tarihiniz 01,01,2015 olurdu. Bir çok araç kullanıcısı da aracı aldığı tarihi baz alarak genelde ruhsatı kontrol etmemek de yani kişi kendi oto kontrolünü aracı aldığı tarihe göre yapmakta idi. Bir çok kişi halen bu şekilde yapmak da ve cezalı duruma düşmektedir.

Değişen motorlu taşıtlar kanunu'na göre araçların ruhsatına yazılan muayene tarihi, fabrika da onaylanan teknik belgenin onaylandığı tarih baz alınarak yazılmaktadır. Yeni çıkan ruhsatlar da da fabrikanın teknik onay tarihi yazılmaktadır. Araçlarımız yurt dışı üretimi olduğu için, teknik onay belgesinin onaylanmasından sonra 2 yada 3 aylık bir süre sonra Türkiye'ye gelmek de ruhsat tarihi ile teknik onay belgesinin arasında bir fark olmaktadır.

Taşıt muayeneleriniz de cezalı duruma düşmemek için, ruhsatınız da yazan ilk muayene geçerlilik tarihlerini kontrol etmeniz ve randevu defterinize işlemeniz önemle arz etmektedir. Tüm üyelerimize duyurulur. İyi forumlar.