1. Sayfa - Toplam 8 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 73
Like Tree35Likes

Konu: RNS 510 Teknik Detaylar

 1. #1
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,437
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi
  Tecrübe Puanı
  10

  RNS 510 Teknik Detaylar

  RNS 510 cihazlarla ilgili teknik olarak biraz detaylı bilgi paylaşacağım, almak isteyen arkadaşlar ve halen sahip olan arkadaşlar için faydalı olabilir.


  AKÜ BİTİRME PROBLEMİ


  Öncelikle cihazla birlikte ortaya çıkan en önemli problem 2008 öncesi araçlarda ortaya çıkan akü bitirme problemi. Çoğunlukla 2008 öncesi VW araçlarda aracınıza RNS 510 monte edildikten sonra ve araç 2-3 gün hareketsiz çalıştırılmadan yattığında, cihaz aracınızın aküsünü bitirebiliyor. Bunun 2 tane nedeni var.


  1- Aracınızın direksiyon kutusunun altında bulunan TEMIC marka CAN GATEWAY modülünün versiyonunun eski olması nedeniyle RNS 510'un kapandıktan sonra uyku moduna geçmemesi. CAN GATEWAY modülünün seri numarası 3C0 907 530. Bu numaranın sonunda ise tek harfle modülün versiyonu bulunuyor A B C D E gibi, bu versiyonlardan K ve öncesi problem yaratan modüllerdir. Yani L 'den sonraki modüller çoğunlukla problem yaratmıyor. Örneğin 2009 Golf'lerde S versiyonu bulunuyor ve bu modül RNS 510'larda akü bitirme problemi yaratmıyor.


  CAN GATEWAY (Direksiyon kutusunun altında, pedalların üst kısmında mor soketli olan modül.

  Yani aracınız 2008 öncesi ise ve akü problemi yaşıyorsanız, ki bu problemi VAG-COM'a bağladığınızda da görürsünüz, çözümü öncelikle ve orjinal olarak CAN GATEWAY modülünü değiştirmek.


  Modülün yenisini EBAY gibi sitelerden ya da servisten alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık 120 Euro. Küçük bir fişi ve 2 vidası var, kendiniz montajını yapabilirsiniz ANCAK mutlaka öncelikle eski modülünüzün VAG-COM'daki işaretli kutucuklarını not edip, yeni modülü taktıktan sonra yine VAG-COM'a girip aynı kutucukları işaretlemeniz gerekiyor. Buna da adaptasyon diyoruz

  2- Akü bitirmede ikinci neden ise Firmware denen RNS 510'un işletim yazılımının 2660 ve daha yeni bir sürüm olması. Yani eğer RNS 510'unuz 1100 gibi eski sürümle gelmişse ve aracınız da 2008 ve öncesi bir model ise akü bitirme problemini yaşamayabilirsiniz. Firmware'i internetten download ederek ve bir DVD'ye ISO olarak kaydedip güncelleme yapabilirsiniz, yeni firmware versiyonlarıyla RNS 510 pek çok özellik kazanıyor ve görüntüsü değişiyor elbette. Ancak akü problemi de 2008 öncesi aracınızda 2660 versiyonuyla birlikte gelişiyor. ve neticede problemi çözmek için CAN modülünü değiştirmeniz gerekiyor.


  HARİTA DVD


  RNS 510'a üzerinde bulunan SD kart yuvası aracılığıyla Çin malı versiyonlardaki gibi harita yükleyip kullanamıyorsunuz. Ve ancak teleatlas ya da yeni tedarikçi Navteq'in VW MFD3 RNS 510 - 810 için çıkardığı 1T0 051 859 seri numaralı DVD'leri kullanabiliyorsunuz. Yani farklı marka bir navigasyon yazılımı yüklemece yok


  1T0 051 859 kodlu RNS 510 DVD'lerinden yalnızca V4 ve yeni çıkan V5'te Türkiye haritaları da var. Yani V3 ve öncesi versiyonlarda TR yok. Ve ayrıca MFD3 harita DVD'leri East ve West olarak ikiye ayrılıyor, biz East versiyonunda varız.


  Navi DVD'si sürekli araçta takılı durmak zorunda değil. RNS510'un şeker harddiskinden 10GB alana bu harita DVD'sini yüklüyorsunuz o kadar.


  2009 RNS 510/810 Navteq V5 East Europa Harita DVD'si  EKRAN PARLAKLIĞI


  Öncelikle söylemliyimki RNS 510'un ekranı oldukça parlak. Bu parlaklığı nasıl ayarlıyorsunuz ? İsterseniz SETUP menüsünden parlaklık ayarını yapabiliyorsunuz. YA DA RNS 510 içerideki ışık düzeyine göre parlaklığı kendisi ayarlıyor. Cihazın sol üst köşesindeki nokta gibi lede benzeyen yer aslında bir ışık algılayıcı, gece karanlık olunca ve içerideki aydınlatma lambanız sönünce RNS 510 otomatik olarak ekran parlaklığını düşürüyor, ve yolda gözünüzü almayacak bir seviyeye getiriyor. Ya da gündüz saatlerinde parlaklığı artırarak daha rahat görmenizi sağlayabiliyor.

  HAREKET HALİNDE GÖRÜNTÜ


  Standart gelen RNS 510'lar güvenlik nedeniyle 10km/h hızı geçtiğiniz anda ekranda izlemekte olduğunuz DVD filmi otomatik olarak durduruyor. Bu aslında güvenli olan ve de olması gereken şey. Bunu kaldırmak için hareket halinde görüntü adaptörü denilen bol kablolu ve montajı sadece klipsleri birbirine geçirmek olan mini bir modül kullanabilirsiniz. Ancak yalnızca DVD izleyebilirsiniz ve bildiğiniz gibi DVD kalitesinde sesin aracınızdaki hoperlörlerden gelmesi güzel ama dikkatinizi dağıtabilir.


  Bu arada nasıl müzik kliplerimi RNS 510'da izlerim sorusunu soranlar için, VSO Convert to DVD gibi bir programla arşivinizde olan kliplerinizi DVD'ye çevirebilirsiniz. Böylece her bir klip DVD'de bir PART oluşturur ve isterseniz DVD menüsünden isterseniz FORWARD düğmesine basarak kliplerinizden istediğinizi izleyebilirsiniz.


  RNS 510'da MPG, AVI, DIVX izleyemezsiniz, ancak bu formatları aynı programla DVD'ye dönüştürüp izleyebilirsiniz.


  Hareket Halinde Görüntü Adaptörü


  SES KALİTESİ


  Açıkcası RNS 510'ları ilk monte ettiğinizde rski RCD300/310'larınızdaki "BASS" frekanslarını arasınız. Eski CD/MP3 çalarlarınızda göre bass'larda düşüş olacaktır. Ancak bunun için henüz uygulamadığım bir çözüm önerisi buldumki o da şu;


  - VAG-COM'dan RNS510 Ses ayarlarına girip (Output) buradan "VW Sound System" ya da "No Sound System" seçeneklerini duruma göre işaretleyip, cihazı resetleyip ses düzeyini yeniden dinlemek. Sanırım araçlardaki dahili amfi varsa ve RNS 510 VW Sound System olarak ayarlıysa problem olmuyor, ancak araçta dahili amfi yoksa bu seçimi "No Sound System" 'e getirmek gerekiyor ki, RNS 510 çıkışlardaki Bass frekanslarını amfiye göre değil, doğrudan kapılarınızdaki hoperlörlere göre daha yüksek akımda versin.


  - İkinci çözüm önerisi ise aşağıda açıklayacağım GİZLİ MENÜ 'den ki gerçekten gizli menü LOUDNESS seçeneğini işaretlemeniz.


  RNS 510'a AMFİ EKLEYEBİLİR MİSİNİZ ?


  Ekleyebilirsiniz, ancak RNS 510'un arka tarafında harici amfi çıkışları ya da standart hoperlör bağlantı çıkışları yok. Standart bir amfi takmak için bazı kabolarda kesip biçme ve tadilat yapmanız gerekecektir.


  Ancak buna alternatif bir çözüm yine Blaupunkt'tan gelmiş THA serisi tam uyumlu amfilerden alıp gerekli adaptörü ile takıp kullanabilirsiniz. Yani tak kullan. Ancak bununla ilgili detaylar çok uzun. Burada tek belirtmem gereken amfi takıldıktan sonra yine VAG-COM'dam ses ayarlarına girip Sound System seçeneklerini duruma göre ayarlamanız gerektiği...


  THA Serisi Amfi için VW Bağlantı Adaptörü
  Blaupunkt THA Serisi Amfi 4x75 Watt

  GİZLİ MENÜ (SECRET MENÜ)


  Henüz şahsen görmesem de RNS 510'un gizli menüsü öncelikle VAG-COM'dan aktif hale getirilmeli ki daha sonra cihazın üstündeki tuşlarla bu menüye girebilesiniz.


  VAG-COM'a girilir, RNS 510 ayarlarına gelinir


  50 numaralı kanal seçilir, ayarlarına girilir, 0 olan değer 1 yapılır ve gizli menüye ulaşım aktif hale gelir.


  Cihaz üstteki ileri geri ve İ tuşlarına üçüne de aynı anda basmak suretiyle resetlenir, ilk açılışta VW logosu görününce SETUP tuşuna basılır, bırakılmaz


  İlk önce standart Setup ayar menüsü gelir, durmak yok basmaya devam


  10 saniye sonra az gizli Radyo ayar menüsü görünür, durmak yok basmaya devam ama bu menü de aklınızda bulunsun...


  30 saniyeden fazla bir süre sonra bahsettiğimiz gizli menü açılır, burada çeşitli ayarlar var, fazla karıştırmamak gerek denmektedir. Ancak daha önce söylediğim LOUDNESS ayarı buradadır. Bu ayar sesin daha yüksek frekansta gelmesini sağlıyor(muş).


  RNS 510 SKIN


  Yani RNS 510'un windows xp'deki gibi görüntü/menü renklerini değiştirebilirsiniz, aslında orjinal olarak RNS 510 monte edilmiş araçlarda aracın modeline göre bu renkler değişik geliyor. Yani cihazın skin'leri cihazın üzerinden değiştirilemiyor. Mesela Highline araçlarda gelen RNS510'lar Kırmızı / Siyah menü renkleriyle geliyor. Sportline GT GTI R32 araçlarda bu renk Yeşil veya Mavi oluyor.


  Peki siz aracınızda bu değişikliği nasıl yapıyorsunuz ? VAG-COM'a bağlayıp RNS 510 Color Scheme menüsüne geliyorsunuz ve burada Premium, Sport, Standart gibi seçenekleri işaretleyerek ve yine RNS 510'u resteleyerek değişimi tamamlıyorsunuz.  VAGCOM Renk Ayar Menüsü  RNS 510 Ekranında Klima ve Park Sensörü Görüntüleri


  Bunun için kesinlikle yeni nesil Climatronic (Golf VI'daki) ve yeni nesil park sensörlerinin bulunması gerekiyor. Ayrıca en üstte bahsettiğim CAN GATEWAY modülünüzün de L ve daha sonraki bir versiyon olması da gerekiyor. Ayrıca RNS 510 ayarlarına VAG-COM'dan girerek bunların aktif hale getirilmesi gerekiyor.


  VAG-COM Klima Park Sensörü Ayar menüsü
  DİREKSİYONDAN KUMANDA TUŞLARI


  2007-2008 öncesi, sağ tarafta ses açma kapama solda telefon tuşları olan eski sistem fonksiyonel direksiyonlarda RNS510'u bağladığınızda yalnızca ses açma kapama tuşlarının çalıştığını, Sesi Tam Kapatma (Mute) ve Parça İleri Geri tuşlarının çalışmadığını göreceksiniz. Kusura bakmayın, buna çözüm şu anda yalnızca fonksiyonel tuş takımını bir sonraki versiyon, SOLDAN SES AÇA KAPAMA ve sağda ok tuşları olan modelle değiştirmeniz gerekiyor, bunun için ayrıca bu tuşların kumanda modülünü de değiştireceksiniz. Bu parça direksiyonun içinde airbag'in altında duruyor. Tak çıkar çok zor değil(miş). Bu parçayı değiştirince yol bilgisayarını kontrol ettiğiniz silecek üzerindeki gibi tuşlar halen çalışıyor, ayrıca yol bilgisayarına direksiyondan da kumanda edebiliyorsunuz. VAG-COm gerekmiyor.


  Olması gereken tuş takımı ve kontrol modülü  FADER AYAR MENÜSÜNÜN GÖZÜKMEMESİ PROBLEMİ


  Yani sesin arkaya öne sağa sola dağıtılması için gereken menü görünmüyorsa bunun nedeni çoğunlukla aracınıza sonradan RNS 510'u takmış olmanız, cihazın 2660 firmware versiyonuyla gelmesi, ve VAGCOM ayarlarında VW SOUND SYSTEM veya DYNAUDIO SOUND SYSTEM seçeneklerinin işaretli olmasıdır. Çözüm önerisi 2 tane;


  - Can Gateway modülünüzü yenileyin L veya yukarı versiyon + VAG-COM'dan afaptasyon.
  - VAG-COM'a girin NO SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin.


  Halen FADER ayar menüsü gelmiyorsa sağ yolcu koltuğunun altında bugüne kadar farketmediğiniz VW dahili amfisi var mı diye bakın, varsa VAG-COM'da SOUND SYSTEM seçeneğini işaretleyin. (Bu halde No SOund System seçili olması problem yaratıyor olabilir).
  NOTLAR:


  - RNS 510 harddiskine çılgın miktarlarda mp3 yükleyebilirsiniz. Ama bu MP3'leri mutlaka SD KArttan yüklemeniz gerekiyor, CD'deki MP3'lerin harddiske kopyalanabilmesi durumu olmadığını duydum. Ben SD Karttan yüklemiştim.


  - Klasörler oluşturabilir, IPOD gibi şarkıcı isimlerine göre dizinler yapabilirsiniz. Aynı anda SD Kartınızı da takıp, evden çıkarken attığınız yeni mp3'lerinizi karttan dinleyebilirsiniz.


  - RNS 510'u RESETLEMEK için --> CD yuvasının yanlarındaki 3 tuşa aynı anda basın. < > İ


  - Takılan DVD'leriniz Eject tuşuna basında çıkmıyorsa, sürekli Eject tuşuna basmayın. 10 saniye bekleyin, cihazı kapatın ve açın, CD çıkacaktır. Yine çıkmazsa eject'e bir kez basın ve bekleyin. Yine çıkmazsa resetleyip DVD'yi okumadan eject'e basın çıkacaktır.
  vveysel, Mustafa, HARPAGON ve 9 Diğerleri Bunu Beğendi.
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 2. #2
  erkankor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.11.2012
  Yaş
  35
  Mesajlar
  296
  Marka
  VOLKSWAGEN
  Tipi
  JETTA 1.4 TSİ
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Durumu
  YANIMDA
  Tecrübe Puanı
  6

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Süper olmuş Sercan ellerine sağlık kardeşim benim...

 3. #3
  FORUM YÖNETİCİSİ HARPAGON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.08.2012
  Yaş
  42
  Mesajlar
  12,024
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Passat Variant 1.4 T
  Model
  2012
  Donanım
  Highline + :)
  Renk
  Lacivert
  Durumu
  Wolfsburg Edition®
  Lakabı
  .:.@MAVI BALINA
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Eline emegine klavyene saglik...

  Samsung Galaxy Note II cihazindan Tapatalk 2 ile gonderildi.
  Kızım "EVA"'nın gecirdigi evrimi takıp etmek icin
  2007 JETTA 2.0 TDI ABT YAZILIM 170 HP DERIN SIYAH COMFORTLINE (EVAlution)

 4. #4
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11,448
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Ellerine sağlık Sercan
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"[B][I]

 5. #5
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,437
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Ah alamadım gitti bir RNS-510
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 6. #6
  FORUM YÖNETİCİSİ HARPAGON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.08.2012
  Yaş
  42
  Mesajlar
  12,024
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Passat Variant 1.4 T
  Model
  2012
  Donanım
  Highline + :)
  Renk
  Lacivert
  Durumu
  Wolfsburg Edition®
  Lakabı
  .:.@MAVI BALINA
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Sen bulursun bir yolunu. Hem belki agustostaki suprizin budur ))

  Samsung Galaxy Note II cihazindan Tapatalk 2 ile gonderildi.
  Kızım "EVA"'nın gecirdigi evrimi takıp etmek icin
  2007 JETTA 2.0 TDI ABT YAZILIM 170 HP DERIN SIYAH COMFORTLINE (EVAlution)

 7. #7
  Supervisor kaderimsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.12.2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  6,874
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  1.2 T Gli Dsg :)
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortlline+Sunroof
  Renk
  derin siyah
  Durumu
  Loadingg Gli ...
  Lakabı
  Kara Böcükkk:))
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  cam tavanlı ops resmi istiyorum
  mk6 Jetta GLiiiii ...
  Şimdi Fatih kalksa mezarından ne ben onu tanırım ne o beni tanır. Ama İstanbul'u Bizanslılar almış deyip tekrar savaşır .!!
  Taklitler sadece gölge olabilir...

 8. #8
  metinmb407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.01.2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  200
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Bora/Jetta IV :)
  Model
  2004
  Donanım
  Pacific Plus
  Renk
  Okyanus Yeşili
  Durumu
  Yollarda
  Tecrübe Puanı
  6

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Güzel bilgiler teşekkürler Sercan MKV ten sonrasını alırsak bakarız tekrardan

 9. #9
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,437
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  Alıntı HARPAGON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sen bulursun bir yolunu. Hem belki agustostaki suprizin budur ))

  Samsung Galaxy Note II cihazindan Tapatalk 2 ile gonderildi.
  Sürpriz VW-Doğuş ile ilgili ama şu anda bir gelişme yok
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 10. #10

  Üyelik tarihi
  29.06.2013
  Mesajlar
  22
  Marka
  volkswagen
  Tipi
  jetta 1.2 tsı
  Model
  2013
  Donanım
  hingline
  Renk
  seker beyazı
  Durumu
  sipariş aşamasında
  Tecrübe Puanı
  0

  Cevap: RNS 510 Teknik Detaylar

  emegine sağlık çok faydalı bir paylaşım olmuş.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 489
  Son Konu: 07.05.2018, 01:17
 2. Cevaplar: 1
  Son Konu: 10.07.2013, 13:06
 3. Cevaplar: 22
  Son Konu: 10.05.2013, 16:23
 4. RNS310-RNS315 Detaylar
  By srcn09 in forum RNS310
  Cevaplar: 20
  Son Konu: 27.12.2012, 22:03

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yandex.Metrica
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210