Gösterilen sonuçlar: 1 ile 46 ve 46
Like Tree12Likes
 • 2 Post By kanser51
 • 1 Post By srcn09
 • 1 Post By taner 34
 • 1 Post By srcn09
 • 1 Post By srdrylmz
 • 1 Post By spirited
 • 1 Post By erdemegt
 • 1 Post By halitozbay
 • 1 Post By krmdmrl
 • 1 Post By krmdmrl
 • 1 Post By Kayra67

Konu: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

 1. #1
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  34
  Mesajlar
  11,413
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz

  ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  2. ABS FREN SİSTEMİ ve ÇALIŞMA PRENSİBİ
  Aracınızla giderken, bir futbol topu aniden yolunuzun üzerinde zıplamaya başlıyor ve park edilmiş bir aracın arkasından küçük bir çocuk onu yakalamak için yola fırlıyor. O anda içinizde salgılanan adrenalin kalbinizde ve beyninizde bir şimşek çaktırıyor ve siz olağanüstü bir güçle ABS fren sistemiyle donatılmış otomobilinizin fren pedalına yükleniyorsunuz. Geri kalanını ise oldukça karmaşık bir sistem gerçekleştiriyor ve aracınızı güvenli bir mesafede durdurarak, üzücü bir olayla sonuçlanmasını önlüyor.

  ABS (veya ALB), emniyet kemeri ve disk frenlerden sonra otomobil güvenliği konusunda gerçekleştirilen en önemli ilerlemelerden birisidir. Aslında pek de yeni bir kavram olmayan kilitlenme önleyici sistemler için 1920'lerin ortalarında patent başvurulan yapılmış, 1936 yılında ise Bosch firmasınca ilk defa bir otomobile uygulanmıştır. 1941 yılında yayınlanan bir otomotiv mühendisliği el kitabında, özel tertibatlar kullanılarak (Pigneau kontrolü) frenleme anında tekerleklerin kilitlenmelerini önlemeye çalışan girişimlerin başarıya ulaşmakta olduğu yazılmıştır. Tabii ki, 40 yıl önce şimdiki mikroişlemci teknolojisi olmadığından, günün mekanik sistemleri sinyalleri yeterince hızlı iletemiyor ve işleyemiyordu. Bosch firması 1960'lı yılların başında elektronik sinyal işleme konularında çalışmaya başladığında ürettiği bir ünite bine yakın parçadan oluşuyordu. 1974 yılında ise bu sayı 130 du. Bundan yaklaşık 20 yıl önce, Bendix firması seri olarak üretilen ili elektronik kilitlenme önleyici sistemi 4000 adet üretilen Chrysler Imperial modelinde sunmuştu. Yine. bu konuda en büyük üreticilerden birisi olan Teves tarafından 1960'lı yılların ortalarında başlatılan çalışmalardan yaklaşık 20 yıl sonra ilk entegre sistem Lincoln Continentariarda. kullanılmaya başlamıştı. Ancak maliyetinin düşmesi ve güvenilir hale gelmesi ise,1980'leri bulmuştu. Elektronik sanayiinde dijital sistemlerin ve entegre devrelerin kullanımının yaygınlaşması ilk önceleri yalnızca pahalı ve lüks modellerde bulunabilen bu sistemin giderek daha alt sınıf otomobillerde kullanılabilmesine imkan vermiştir. Özellikle ABS ve patinaj önleyen TCS sistemlerinin birlikte kullanımıyla, araç dinamiğinde önemli bir güvenlik sistemi oluşturulmuştur.
  Sistemi anlatmaya başlamadan önce, ABS'nin lastik ve yol yüzeyi arasındaki tutma gücünü arttırmadığını ancak varolan bu kuvveti en iyi şekilde kullandığını söylemekte yarar vardır. Kilitlenen bir tekerleğin yönlendirme üzerinde hiç bir etkisi kalmamaktadır. Böyle bir aracı ne yönetilebilmek. ne de yavaşlatmak mümkündür. Hele, dört tekerleğin birden başına bu olayın gelmesi kontrolün tamamen kaybına yol açmaktadır. Sürücülük eğitimi sırasında eğitmenler aracın kayması durumunda tekerleklerin dönmeye devam etmesinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışırlar. Buradaki temel nokta, bir tekerlek kilitlendiğinde sadece aracın yönünü kontrol etmek zorlaşmaz, lastik ve yol arasındaki sürtünme maksimum frenleme noktasındakinden daha az olacağından durma mesafesi de daha uzun olur.  Böyle bir duruma sürücü, pompalama uygulamalı fren tekniği ile müdahale edebilir ancak, bunun için çok uzun bir çalışma ve eğitim gereklidir. Ayrıca söz konusu teknik, freni pompalamaktan çok daha fazlasını gerektirmektedir. Arka arkaya ve hızlı bir şekilde frene basılarak tekerleklerin dördü de kilitlenmekte ve aralarda fren gevşetilmektedir. Bunun nedeni, direksiyonun kontrolünün tam olarak sağlanması için her bir kilitlenme arasında tekerlerin dönmelerinin çok önemli olmasıdır. Bu şekilde lastikler belirli bir süre içerisinde mümkün olduğu kadar çok defa kilitlenme noktasına kadar getirilirler. Kuru bir yolda, tekerlekleri kilitlenme noktasının yakınında tutmak daha kolaydır ve kilitlenseler dahi ayak fren pedalından hemen çekilerek (panik durumu olmadıkça) aracın kontrol altında tutulması mümkündür. Islak bir yolda ise, bunu gerçekleştirmek hemen hemen imkansızdır. Tekerleklerin asimetrik veya intizamsız bir şekilde kilitlenmeleri, aracın farklı reaksiyon göstermesine neden olarak sürücünün işleri iyice karıştırmasına yol açar.  En son mikroelektronik sistemlerle dinamik kuvvetlerin kontrolü,

  l- Çekiş kuvvetleri

  2- Fren kuvvetleri

  3/4- Viraj alma kuvvetleri

  5- Dikey eksen etrafında etki eden kuvvetler

  6- Tekerleklerin atalet momentleri.

  Bütün bu kuvvetlere ait dinamik veriler ABS-TCS sistemi için gereklidir. (ITT-Teves)
  Kilitlenmeyi önleyici sistemlerin temel çalışma prensibini anlamak kolaydır. Sistem, her tekerleğin dönme hızını, disklerin veya aksların üzerinde bulunan dişli benzeri tetikliyicilerin (reluctor, exciter) hermetik olarak izole edilmiş olan bobin sensoru önünden geçerek etkilemesi ile belirlemektedir. Bilgisayar, devamlı olarak tekerleklerden gelen verileri izleyerek hafızasında kayıtlı olanlarla karşılaştırmakta ve saniyede binlerce sinyali işleyerek kararlarını vermektedir.
  Tekerlek hız sensörü: tekerlekte bulunan bu sensör tekerleklerin dönme hızlarını izlemekte ve birinin diğerinden daha yavaş dönmesi halinde sistem derhal buradaki fren basıncını boşaltmaktadır. (Saab)
  Diğer önemli bir parça da, sistemin kasları diyebileceğimiz hidrolik modülatördür. Temel olarak supap işlevi gören modülatör, fren hidroliğinin solenoid subaylar aracılığıyla frenlere akışını denetlemektedir. 3 kanallı sistemler her bir ön tekerlek için birer ve iki arka tekerlek için bir hidrolik devreye sahiptir. Daha pahalı olan 4 kanallı sistemlerde ise her tekerleğin kendisine ait bir devresi bulunmaktadır. Sistemin beyni olan mikroişlemci, frenleme anında aracın azalan hızını değerlendirerek sensorlardan gelen gerçek hıza ilişkin verileri değerlendirmekte ve herhangi bir tekerleğin kaymakta olup olmadığını veya kilitlenme noktasına gelip gelmediğini belirlemektedir. Şayet tekerlekte kilitlenme varsa, mikroişlemci modülatöre fren basıncını azaltması emrini vererek kilitlenen tekerleğin dönmesini sağlamakta ve tekerlek hız kazanmaya başladığında fren basıncını tekrar arttırmaktadır. En gelişmiş sistemlerde bu çevrim (cycle) saniyede 15-20 kez tekrarlanmaktadır. Sistem devreye girdiğinde süspansiyonun yatay düzlemde aralıklarla yüklenip, boşalması nedeniyle fren pedalında oluşan titreşimler sürücü tarafından hissedilmektedir. Ayrıca, lastikler de frenin yakalayıp, bırakmasıyla ses çıkartabilir.


  Tipleri:

  3 veya 4 kanallı olarak kategorize edilebilen tasarımlarda kanallar, sistemden gelen sıvı pasajlarının sayısını belirtmektedir. Üç kanallı tipik bir sistem, her ön tekerlek için birer ve iki arka için bir adet olmak üzere üç kanaldan oluşmaktadır. Arkaların aynı sinyali almasına rağmen tekerleklerin hepsi modüle edildiğinden 4 tekerlek sistemi olarak adlandırılmaktadır. Önden çekişlilerde ikili çapraz (diagonal) düzende 4 solenoid subap (elektrikli valf) takımı bulunabilmekte ancak arkalar aynı emri aldıklarından 3 kanal kategorisine girmektedir. 4 kanallı sistemlerde, her bir arka tekerlek bağımsız olarak kontrol edilmekte olup, daha çok pahalı modellerde kullanılmaktadır.
  Kilitlenmeyi önleyici sistemleri kullandıkları parçalara göre de iki sınıfa ayırmak mümkündür: İlave ve entegre. Adından da anlaşılacağı gibi ilave tip standart fren sistemlerinde kullanılmakta, entegre olanlarda ise, fren merkezi, hidrolik takviye ve modülatör bir arada bulunmaktadır. Entegre olanlar daha küçük ve kullanışlı olmalarına rağmen, pahalıdır ve bakımları zordur.

  Kilitlenmeyi önleyici sistemleri kullandıkları parçalara göre de iki sınıfa ayırmak mümkündür: İlave ve entegre. Adından da anlaşılacağı gibi ilave tip standart fren sistemlerinde kullanılmakta, entegre olanlarda ise, fren merkezi, hidrolik takviye ve modülatör bir arada bulunmaktadır. Entegre olanlar daha küçük ve kullanışlı olmalarına rağmen, pahalıdır ve bakımları zordur.  Not: İlk şema Mk6 Kasa Jetta teknik servis kitapçığından, Abs ile ilgili genel bilgiler ise http://www.obitet.gazi.edu.tr adresinden derlenmiştir...
  Kayra67 ve beleshci bunu beğendi.
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"

  http://kanser51vaguygulamalari.blogspot.com

 2. #2
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  34
  Mesajlar
  11,413
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Konu aramıza yeni katılan üyelerimiz için güncellendi
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"

  http://kanser51vaguygulamalari.blogspot.com

 3. #3
  hjksmhkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.11.2013
  Yaş
  36
  Mesajlar
  9
  Marka
  vw
  Tipi
  jetta
  Model
  2013
  Donanım
  1.2 tsi
  Renk
  platinyum gri

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi


 4. #4
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  34
  Mesajlar
  11,413
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Teşekkürler
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"

  http://kanser51vaguygulamalari.blogspot.com

 5. #5

  Üyelik tarihi
  04.12.2013
  Mesajlar
  23
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI
  Model
  2013
  Donanım
  Highline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Yer Uçağı

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  MK6 Jetta'nın Frenlerini yeterli bulmuyorum. Kaygan (ıslak) zeminde önüme bir araç çıktı. 80 km/h hızım vardı. Aracı zar zor durdurdum. 1 metre mesafe vardı. Yoksa vuruyordum arkadan. Sizede böyle geldimi frenler sizce yeterlimi yetersizmi?

 6. #6
  taner 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.12.2012
  Mesajlar
  1,901
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Lakabı
  BeyazKuğu HAKKI

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Frenler yeterli ancak arabanızın lastiği HANKOOK marka ise bu lastiklerinden fren mesafesi iyi değil.

 7. #7
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  5,340
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Islak zeminde hankooklar oldukça kötü gerek duruş mesafesi olsun gerek kalkış olsun en ufak bir eğimde patinaja sarıyor
  taner 34 Bunu Beğendi.
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 8. #8
  Ghost^^ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.12.2012
  Mesajlar
  6,096
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  SEAT
  Tipi
  LEON FR
  Model
  2014
  Donanım
  FR PLUS
  Renk
  Beyaz
  Durumu
  Keyfi Yolunda

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Kesinlikle fren mesafesinde lastikler büyük rol oynuyor

  Mk5 Volkswagen Jetta 1.4 TSI 170 Ps Man.Comfortline Platinuum Gri
  EcuFast

 9. #9
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,522
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  Değişim Başladı :)
  Lakabı
  Aslan

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  bence de kesinlikle lastiklerle alakalı bir durum.

 10. #10
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  5,340
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Boş geniş bir yolda ıslak zeminde hankooklar ile sert bir dönüş yaptığınızda ESP direk savaşa başlıyor hiç memnun değilim
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 11. #11
  taner 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.12.2012
  Mesajlar
  1,901
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Lakabı
  BeyazKuğu HAKKI

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  @srcn09

  Aynı durum bende de mevcut Sercan yerler ıslakken en ufak zorlama da hemen patenaja sarıyor ESP olmasa araba da bu lastikleri kullanmazdım büyük ihtimalle.

  Ama sürat olarak iyi lastik.

 12. #12
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  5,340
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı taner 34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @srcn09

  Aynı durum bende de mevcut Sercan yerler ıslakken en ufak zorlama da hemen patenaja sarıyor ESP olmasa araba da bu lastikleri kullanmazdım büyük ihtimalle.

  Ama sürat olarak iyi lastik.
  Hiç bir şekilde sevmiyorum babamın arabasında good year kullanıyorum jettaya binince afallıyorum Tabi passatın 235 taban genişliği cabası
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 13. #13
  taner 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.12.2012
  Mesajlar
  1,901
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Lakabı
  BeyazKuğu HAKKI

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı srcn09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hiç bir şekilde sevmiyorum babamın arabasında good year kullanıyorum jettaya binince afallıyorum Tabi passatın 235 taban genişliği cabası
  Passatlar özellikle B6 kasalar mk6 nın yanında Manda kasa Mercedes gibi kalıyor.
  srcn09 Bunu Beğendi.

 14. #14
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  24
  Mesajlar
  5,340
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı taner 34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Passatlar özellikle B6 kasalar mk6 nın yanında Manda kasa Mercedes gibi kalıyor.
  Geçen sene İstanbul park etkinliğinde Mk6 jettalar virajlarda ve ıslak zemin testinde dağıtmıştı özellikle ıslak zemin testinde hiç bir jetta dönemedi (Hankook vardı yanılmıyorsam gördüğüm 3 jettada da)yoldan çıktı passat ve golfler hiç bozmadı çizgisini
  taner 34 Bunu Beğendi.
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 15. #15
  taner 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.12.2012
  Mesajlar
  1,901
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Lakabı
  BeyazKuğu HAKKI

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı srcn09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçen sene İstanbul park etkinliğinde Mk6 jettalar virajlarda ve ıslak zemin testinde dağıtmıştı özellikle ıslak zemin testinde hiç bir jetta dönemedi (Hankook vardı yanılmıyorsam gördüğüm 3 jettada da)yoldan çıktı passat ve golfler hiç bozmadı çizgisini

  Gümüş Kaplanın videosu da vardı ESP nin sesi çok rahat video da duyuluyordu ıslak zeminde.
  Bu sene de İstanbul Park etkinliği olur mu sence katılanlar güzel geçtiğini söylüyorlardı.

 16. #16
  mtasgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.06.2014
  Mesajlar
  29
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSİ
  Model
  2014
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Beyaz
  Durumu
  Yollarda.
  Lakabı
  Tom Cruise

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Merhaba arkadaşlar.Lastik önerisi alabilirmiyim ?

 17. #17
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,522
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  Değişim Başladı :)
  Lakabı
  Aslan

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı mtasgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba arkadaşlar.Lastik önerisi alabilirmiyim ?
  Bi tanissa idik müdür, tanışma bölümüne bekleriz önce, sonra alırsın zaten tavsiyelerimizi

  HTC Wildfire cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

 18. #18
  srdrylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.02.2014
  Mesajlar
  937
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Jagger

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Jettanin firenlemesi berbat gercekten. Bununla ilgili bir iyileştirme yapan oldu mu?

  GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 19. #19
  furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.02.2013
  Mesajlar
  207
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  comfortline+sunroof
  Renk
  şeker beyazı
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  FUT

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Lastiklerle alakalı olsada, karşılaştırmak ne kadar doğru olur mercedeslerde frene asıldığınızda araç kendi hafiften sağa sola atıyor ve olduğu yerde kalıyor.Maalesef vw bu konuda biraz zayıf kısaca ne kadar ekmek o kadar para.


  iPhone 5s'den Tapatalk aracılığıyla gönderildi..
  OEM SPOİLER,ZENEC 2011D,OEM PEDAL TAKIMI DSG,OEM JETTA KAPI EŞİĞİ,LED İÇ AYDINLATMALAR,OSRAM TURUNCU GÜNDÜZ FARI,
  KROM EGZOS UCU,TSI LOGOLU ANAHTARLIK,VW SİBOP KAPAKLARI,VW BAGAJ HAVUZU

  Arabana bak,oda sana baksın.. 1.4 TSI DSG+SUNROOF ŞEKER BEYAZI 20. #20
  srdrylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.02.2014
  Mesajlar
  937
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Jagger

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı furkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Lastiklerle alakalı olsada, karşılaştırmak ne kadar doğru olur mercedeslerde frene asıldığınızda araç kendi hafiften sağa sola atıyor ve olduğu yerde kalıyor.Maalesef vw bu konuda biraz zayıf kısaca ne kadar ekmek o kadar para.


  iPhone 5s'den Tapatalk aracılığıyla gönderildi..
  Furkancigim verdigimiz para az degil. kicikirik citroen bile frene asilinca oldugu yerde cakiliyor resmen

  GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 21. #21
  gokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  39
  Mesajlar
  505
  Marka
  Nissan
  Tipi
  QQ
  Model
  2016
  Donanım
  1.6 X-TROCNIC TEKNA
  Renk
  Platin gri
  Durumu
  kısa mesafe yollarda
  Lakabı
  EFE

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Benim ilk göz ağrım 2009 1.2 clio extem aracımdı onu satıp jetta yı aldım.

  Jetta nın herşeyinden memnunum, fakat şehir içinde bile frenleme güven vermiyor. Frenler kötü demiyorum ama güven hissi yok.

  clio da frene dokundum mu araba asfalta yapışırdı. Bu arada cli o deyip geçmeyin extrem donanım 1.165 kg idi.

  Jetta da frene basıyor sun ababa tatlı taslı duruyor. Şöyle çüş diyecek kadar bir frenleme yaşamadım. Tam ağır abi modun da duruyor.


  Benim lastikler P7 geldi. kitapçıkta dediği gibi 500 km den sonra lastikler yolu tutmaya başladı. Öncesinde 7 yıllık michelin den beter yol tutuşu vardı. araba hiç durmuyordu, şimdi yoltutuş ve frenleme iyi ama dediğim gibi sakin bir frenlemesi var.

  Yol müsait olduğunda 120 ile frene asılmak istiyorum bakalım araba ne yapacak?????

 22. #22
  sln08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.03.2014
  Yaş
  35
  Mesajlar
  333
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 tsi dsg
  Model
  2010
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Refleks Gümüş

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı srdrylmz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Jettanin firenlemesi berbat gercekten. Bununla ilgili bir iyileştirme yapan oldu mu?

  GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  Serdar bey ne gibi olumsuzluklar gördünüz fren sisteminde? Açıkcası ben çok memnunum aracı alırkende özellikle frenleri test etmiştim ve alma kararımda çok etkili olmuştu.


  Sent from my iPhone using Tapatalk

 23. #23
  srdrylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.02.2014
  Mesajlar
  937
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Jagger

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  merhaba Hüseyin bey

  Ben sahsen firenlerin diğer kullandığım araçlar kadar hızlı tutmadığından yanayım. fren mesafesi daha uzun geldi bana
  furkan Bunu Beğendi.

 24. #24
  sln08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.03.2014
  Yaş
  35
  Mesajlar
  333
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 tsi dsg
  Model
  2010
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Refleks Gümüş

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Serdar bey bu konuyla ilgili servisle görüştünüz mü hiç? Ve diğer kullandığınız araçlar neydi?


  Sent from my iPhone using Tapatalk

 25. #25
  srdrylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.02.2014
  Mesajlar
  937
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Jagger

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  vectra 2006
  passat 2008 (hala bende)
  punto 2010
  accent blue 2012
  citroen c5 (şirket aracı) gün içi kullanıyorum
  jetta 2013

  Acarlar ve rekora götürmüştüm ilk aldığımda ikisi de normal dedi. Zaten dünyadan bir haberler gibi dolaşıyorlar. hiç memnun kalmadım.

  15000 bakımı için dOĞUŞ kartala gideceğim 10 gün sonra orada tekrar soracağım.

 26. #26
  sln08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.03.2014
  Yaş
  35
  Mesajlar
  333
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 tsi dsg
  Model
  2010
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Refleks Gümüş

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Passat la c5 le fark olması normal olabilir ama punto ve accentle olması çok enteresan. Daha önceki aracımda sert balata kullanıldığında frenleme mesafesi uzuyordu(ömrü de daha uzun oluyordu balatanın)öyle bişey olabilir mi


  Sent from my iPhone using Tapatalk

 27. #27
  srdrylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.02.2014
  Mesajlar
  937
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI DSG
  Model
  2013
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Jagger

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı sln08 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Passat la c5 le fark olması normal olabilir ama punto ve accentle olması çok enteresan. Daha önceki aracımda sert balata kullanıldığında frenleme mesafesi uzuyordu(ömrü de daha uzun oluyordu balatanın)öyle bişey olabilir mi


  Sent from my iPhone using Tapatalk
  bilmiyorum sorun ne ama diger araclardaki frene basinca cakilma hissi bunda gelmiyor bana. servise gidince soracağım bakalim ne diyecekler

  GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 28. #28
  gokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  39
  Mesajlar
  505
  Marka
  Nissan
  Tipi
  QQ
  Model
  2016
  Donanım
  1.6 X-TROCNIC TEKNA
  Renk
  Platin gri
  Durumu
  kısa mesafe yollarda
  Lakabı
  EFE

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Günaydın,

  bu sabah dalgın amcanın biri yola fırladı, hım 60 civarında idi panik fren yaptım ama araba pnaiklemeden hiiiçççç istifini bozmadan yavaş yavaş durdu.

  Ben bu frenlere uyuzmu oluyorum yoksa hoşumamı gidiryor anlayamadım.

 29. #29

  Üyelik tarihi
  13.08.2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  934
  Marka
  Nissan
  Tipi
  Qashqai
  Model
  2014
  Donanım
  Skypack
  Renk
  Siyah
  Durumu
  Yollarda

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Jetta frenleri sayesinde takip mesafesini korumanın ne kadar önemli olduğunu anladım çok şükür daha toslamadık ama manevra ile kurtardığımız sayı çok.

 30. #30
  spirited - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.05.2014
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,074
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI
  Model
  2014
  Donanım
  Fatihline
  Renk
  Siyah
  Durumu
  Üretilmiş

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı gokay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Günaydın,

  bu sabah dalgın amcanın biri yola fırladı, hım 60 civarında idi panik fren yaptım ama araba pnaiklemeden hiiiçççç istifini bozmadan yavaş yavaş durdu.

  Ben bu frenlere uyuzmu oluyorum yoksa hoşumamı gidiryor anlayamadım.
  Alıntı erdemegt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Jetta frenleri sayesinde takip mesafesini korumanın ne kadar önemli olduğunu anladım çok şükür daha toslamadık ama manevra ile kurtardığımız sayı çok.
  yani jettanın frenleri kötümü diyorsunuz anlayamadım tam.
  Bâki kalan bu kubbede hoş bir sâda imiş...

 31. #31

  Üyelik tarihi
  13.08.2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  934
  Marka
  Nissan
  Tipi
  Qashqai
  Model
  2014
  Donanım
  Skypack
  Renk
  Siyah
  Durumu
  Yollarda

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Kötü diyorum, 1300kg icin normal mıdır bilmiyorum ama 2006 passat ile arasında daglar kadar fark var, passat yere puauyor ve kısa mesafede duruyor


  Tarpadak gönderdi.

 32. #32
  spirited - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.05.2014
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,074
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI
  Model
  2014
  Donanım
  Fatihline
  Renk
  Siyah
  Durumu
  Üretilmiş

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı erdemegt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kötü diyorum, 1300kg icin normal mıdır bilmiyorum ama 2006 passat ile arasında daglar kadar fark var, passat yere puauyor ve kısa mesafede duruyor


  Tarpadak gönderdi.
  hmmm otomatik bir jettanın frenlerini denemiştimde hiç zayıf gelmemişti.Hatta ne fren var demiştim arabada.Tuhafıma gitti siz şimdi böyle diyince.
  sln08 Bunu Beğendi.
  Bâki kalan bu kubbede hoş bir sâda imiş...

 33. #33
  gokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.05.2014
  Yaş
  39
  Mesajlar
  505
  Marka
  Nissan
  Tipi
  QQ
  Model
  2016
  Donanım
  1.6 X-TROCNIC TEKNA
  Renk
  Platin gri
  Durumu
  kısa mesafe yollarda
  Lakabı
  EFE

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı spirited Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hmmm otomatik bir jettanın frenlerini denemiştimde hiç zayıf gelmemişti.Hatta ne fren var demiştim arabada.Tuhafıma gitti siz şimdi böyle diyince.
  renault un frenlerini dene birde. üstten kavramaya başlıyor çakılıyorsun olduğun yere.

  bizim arabalar ağır abi pozunda yavaş yavaş duruyor. en azından ben öyle hissediyorum

 34. #34

  Üyelik tarihi
  30.04.2013
  Mesajlar
  46
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  COMFORT
  Renk
  GRİ

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Alıntı gokay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  renault un frenlerini dene birde. üstten kavramaya başlıyor çakılıyorsun olduğun yere.

  bizim arabalar ağır abi pozunda yavaş yavaş duruyor. en azından ben öyle hissediyorum
  Evet ben de sizlere katılıyorum. Fren pedalı sert maalesef ve pedala daha fazla güç uygulamak zorunda kalıyorsunuz bu da fren konforunu ve güven hissini eksiltiyor.

 35. #35
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Arkadaşlar mk6 jetta nın frenleri gerçekten yere yapıştırmıyor arabayı. Bazen tedirgin ediyor beni, çok uzuyor araba. Bazen pedal yumuşak tepkilerle dizginlebiliyor, bazen de savaş veriyorum pedalla ama araba banamısın demiyor yavaş yavaş frenliyor. Istediğim gibi çakılmıyor araç yere. Bu söylediklerim gerçekleştiğinde maksimum hızım 80. Bende vites düşürerek yardımcı oluyorum aracın durmasına. Benim aracımda mı bir sorun var genelimi böyle? Servise bu durumdan dolayı gidip, çözüme ulaşan var mı?

 36. #36
  halitozbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.09.2014
  Mesajlar
  189
  İlk basildiginda aracı çakmiyor olduğu yere fakat duruş mesafesi tatminkar ilk anda çakmadiģi için insan tedirgin oluyor durmayacakmis gibi geliyor. Arkadasimda 2011 megan 2 var jettadan inip ona binince sanki Renault un fren sistemini uzaylilar yapmış gibi basmaya korkuyor insan hafif ayak pedala değer degmez çok agresif tepki veriyor

 37. #37

  Üyelik tarihi
  13.08.2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  934
  Marka
  Nissan
  Tipi
  Qashqai
  Model
  2014
  Donanım
  Skypack
  Renk
  Siyah
  Durumu
  Yollarda
  Alıntı krmdmrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar mk6 jetta nın frenleri gerçekten yere yapıştırmıyor arabayı. Bazen tedirgin ediyor beni, çok uzuyor araba. Bazen pedal yumuşak tepkilerle dizginlebiliyor, bazen de savaş veriyorum pedalla ama araba banamısın demiyor yavaş yavaş frenliyor. Istediğim gibi çakılmıyor araç yere. Bu söylediklerim gerçekleştiğinde maksimum hızım 80. Bende vites düşürerek yardımcı oluyorum aracın durmasına. Benim aracımda mı bir sorun var genelimi böyle? Servise bu durumdan dolayı gidip, çözüme ulaşan var mı?
  Beni destekliyorsunuz, şunu söyleyeyim, eskiden havaları 32 basıyordum, 29 basmaya başladım, lastik basınç kontrol monitörü var ama hepsi birden aynı anda inince demek ki çalışmıyor, ayrıca eskiden 1 bar bile azalmazdı hava eskidi mi noldu şimdi hemen iniyor, her neyse lastik basıncı 25 ve 26'ya inmiş, tekrar 29 yaptım, her gün işe giderken yavaşladığım bir tümsek var, 29 yaptığımın ertesi günü frene dokundum ABS devreye girdi, dediğininz gibi yere yapışmadığından yavaşlama oranını azalttı, tavsiyem benzin kapağında yazan basıncın üstüne çıkmayın, ben 29'dan daha aşağı inmesine karışmıyorum çünkü hem yumuşak oluyor hem de frenlerde kendisini gösteriyor. Servise de otobanda çekme ve balans yapıyor dediğimde Türkiye'de yollar bozuk demesinden sonra birşey sormama kararı aldım, adamlar servis ama ömrü boyunca sert fren yaptı mı acaba hiç vw grubu araçlarda
  krmdmrl Bunu Beğendi.

 38. #38
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Alıntı halitozbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İlk basildiginda aracı çakmiyor olduğu yere fakat duruş mesafesi tatminkar ilk anda çakmadiģi için insan tedirgin oluyor durmayacakmis gibi geliyor. Arkadasimda 2011 megan 2 var jettadan inip ona binince sanki Renault un fren sistemini uzaylilar yapmış gibi basmaya korkuyor insan hafif ayak pedala değer degmez çok agresif tepki veriyor
  Geçen gün dsg passat b7 kullandım. Kesinlikle yakından uzaktan ilgisi yok jettanın fren pedalı ve durma güven konusunda. Onda da pedala ufak tepkilerle dizginleyebiliyorsunuz arabayı. Ama benim aracım frene abanıyorum tabiri caizse hala daha kuvvet uygula diyor durabilmem için.

 39. #39
  halitozbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.09.2014
  Mesajlar
  189
  Alıntı krmdmrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçen gün dsg passat b7 kullandım. Kesinlikle yakından uzaktan ilgisi yok jettanın fren pedalı ve durma güven konusunda. Onda da pedala ufak tepkilerle dizginleyebiliyorsunuz arabayı. Ama benim aracım frene abanıyorum tabiri caizse hala daha kuvvet uygula diyor durabilmem için.
  Kesinlikle tepkimesi zayif fakat yapacak bişey yok gibi görünüyor şimdilik belki yeni kaslarda bunu dikkate alirlar.
  krmdmrl Bunu Beğendi.

 40. #40
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Alıntı erdemegt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Beni destekliyorsunuz, şunu söyleyeyim, eskiden havaları 32 basıyordum, 29 basmaya başladım, lastik basınç kontrol monitörü var ama hepsi birden aynı anda inince demek ki çalışmıyor, ayrıca eskiden 1 bar bile azalmazdı hava eskidi mi noldu şimdi hemen iniyor, her neyse lastik basıncı 25 ve 26'ya inmiş, tekrar 29 yaptım, her gün işe giderken yavaşladığım bir tümsek var, 29 yaptığımın ertesi günü frene dokundum ABS devreye girdi, dediğininz gibi yere yapışmadığından yavaşlama oranını azalttı, tavsiyem benzin kapağında yazan basıncın üstüne çıkmayın, ben 29'dan daha aşağı inmesine karışmıyorum çünkü hem yumuşak oluyor hem de frenlerde kendisini gösteriyor. Servise de otobanda çekme ve balans yapıyor dediğimde Türkiye'de yollar bozuk demesinden sonra birşey sormama kararı aldım, adamlar servis ama ömrü boyunca sert fren yaptı mı acaba hiç vw grubu araçlarda
  Servis konusunda kesinlikle katılıyorum size. Kullanıcıları da 5 yaşında ki çocuk yerine koyup, saçma saçma konuşmuyorlar mı... Kışlıklara geçtim ve şu anda biraz daha fazla uzamaya başladı araç. Ani asılmalarda da kayıyor hafiften anlam veremedim.

  Servis konusu açılmışken yazmadan edemeyeceğim. 2011 Yılında sıfır olarak almış olduğumuz (hayatımın en büyük yanlışı) Toyota Auris aracımda kapılarda ki kapı contalarının altından 4 kapı birden pas yapmaya başlamıştı 6 ay sonra... Müşteri hizmetlerinin verdiği cevap bulunduğunuz bölge nemli ve ağır sanayi var normal olabilir....
  erdemegt Bunu Beğendi.

 41. #41
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Alıntı halitozbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kesinlikle tepkimesi zayif fakat yapacak bişey yok gibi görünüyor şimdilik belki yeni kaslarda bunu dikkate alirlar.
  Takip mesafesini çok fazla geçmeyeceğiz demek ki.
  halitozbay Bunu Beğendi.

 42. #42
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,522
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  Değişim Başladı :)
  Lakabı
  Aslan
  Alıntı krmdmrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Servis konusunda kesinlikle katılıyorum size. Kullanıcıları da 5 yaşında ki çocuk yerine koyup, saçma saçma konuşmuyorlar mı... Kışlıklara geçtim ve şu anda biraz daha fazla uzamaya başladı araç. Ani asılmalarda da kayıyor hafiften anlam veremedim.

  Servis konusu açılmışken yazmadan edemeyeceğim. 2011 Yılında sıfır olarak almış olduğumuz (hayatımın en büyük yanlışı) Toyota Auris aracımda kapılarda ki kapı contalarının altından 4 kapı birden pas yapmaya başlamıştı 6 ay sonra... Müşteri hizmetlerinin verdiği cevap bulunduğunuz bölge nemli ve ağır sanayi var normal olabilir....
  Kis lastiği ve servis demisken üstad, bu hafta içi hastane işlemleri için gelecek eregliye servis yaz kış lastik değişimi yapıyor mu yapıyorsa fiyatı hakkında bilgin var mi malum kisliklara jant aldık onlar takılacak artı yazliklar sökülüp kisliklar takılacak

 43. #43
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Alıntı Kayra67 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kis lastiği ve servis demisken üstad, bu hafta içi hastane işlemleri için gelecek eregliye servis yaz kış lastik değişimi yapıyor mu yapıyorsa fiyatı hakkında bilgin var mi malum kisliklara jant aldık onlar takılacak artı yazliklar sökülüp kisliklar takılacak
  Üstad ben serviste değiştirdim. 50 TL ücret almışlar peder beyden. Yazlıklar söküldü, kışlıklar jantlara, jantlar araca takıldı . Bu arada 205/60/16 lastikler bir sıkıntı yaratmadı çok şükür. Yalnız direksiyon acayip hafifledi

 44. #44
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,522
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  Değişim Başladı :)
  Lakabı
  Aslan
  Alıntı krmdmrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Üstad ben serviste değiştirdim. 50 TL ücret almışlar peder beyden. Yazlıklar söküldü, kışlıklar jantlara, jantlar araca takıldı . Bu arada 205/60/16 lastikler bir sıkıntı yaratmadı çok şükür. Yalnız direksiyon acayip hafifledi
  Yarın 10 buçuk da echomarda randevum var olmazsa orada taktirayim bende gelirken getireyim jantları lastikleri randevuya gerek var mi giriş yukarıdan araç kabul den mi yoksa direk aşağıdan mi

 45. #45
  krmdmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.09.2013
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,283
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI DSG
  Model
  2014
  Donanım
  Highline++
  Renk
  Saf Beyaz
  Durumu
  Görebildiğim Her Yerde...
  Lakabı
  Evlattt
  Alıntı Kayra67 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yarın 10 buçuk da echomarda randevum var olmazsa orada taktirayim bende gelirken getireyim jantları lastikleri randevuya gerek var mi giriş yukarıdan araç kabul den mi yoksa direk aşağıdan mi
  Üstad ben hiç bir zaman yukarıdan randevu alarak gitmedim Aracı servise bırakıyorum, derdimi anlatıyorum onlar her şeyi hallediyorlar Peder bey getirdi aracı oda direk aşağıya bırakmış teslim alırken yukarıdan almış.

 46. #46
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,522
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  Değişim Başladı :)
  Lakabı
  Aslan
  Alıntı krmdmrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Üstad ben hiç bir zaman yukarıdan randevu alarak gitmedim Aracı servise bırakıyorum, derdimi anlatıyorum onlar her şeyi hallediyorlar Peder bey getirdi aracı oda direk aşağıya bırakmış teslim alırken yukarıdan almış.
  Tamam ben getireyim yanımda jant ve lastikleri hastaneden geçerim oraya
  krmdmrl Bunu Beğendi.

LinkBacks (?)

 1. 23.02.2014, 02:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yandex.Metrica
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209