1. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 47
Like Tree12Likes

Konu: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

 1. #1
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11,447
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz
  Tecrübe Puanı
  10

  ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  2. ABS FREN SİSTEMİ ve ÇALIŞMA PRENSİBİ
  Aracınızla giderken, bir futbol topu aniden yolunuzun üzerinde zıplamaya başlıyor ve park edilmiş bir aracın arkasından küçük bir çocuk onu yakalamak için yola fırlıyor. O anda içinizde salgılanan adrenalin kalbinizde ve beyninizde bir şimşek çaktırıyor ve siz olağanüstü bir güçle ABS fren sistemiyle donatılmış otomobilinizin fren pedalına yükleniyorsunuz. Geri kalanını ise oldukça karmaşık bir sistem gerçekleştiriyor ve aracınızı güvenli bir mesafede durdurarak, üzücü bir olayla sonuçlanmasını önlüyor.

  ABS (veya ALB), emniyet kemeri ve disk frenlerden sonra otomobil güvenliği konusunda gerçekleştirilen en önemli ilerlemelerden birisidir. Aslında pek de yeni bir kavram olmayan kilitlenme önleyici sistemler için 1920'lerin ortalarında patent başvurulan yapılmış, 1936 yılında ise Bosch firmasınca ilk defa bir otomobile uygulanmıştır. 1941 yılında yayınlanan bir otomotiv mühendisliği el kitabında, özel tertibatlar kullanılarak (Pigneau kontrolü) frenleme anında tekerleklerin kilitlenmelerini önlemeye çalışan girişimlerin başarıya ulaşmakta olduğu yazılmıştır. Tabii ki, 40 yıl önce şimdiki mikroişlemci teknolojisi olmadığından, günün mekanik sistemleri sinyalleri yeterince hızlı iletemiyor ve işleyemiyordu. Bosch firması 1960'lı yılların başında elektronik sinyal işleme konularında çalışmaya başladığında ürettiği bir ünite bine yakın parçadan oluşuyordu. 1974 yılında ise bu sayı 130 du. Bundan yaklaşık 20 yıl önce, Bendix firması seri olarak üretilen ili elektronik kilitlenme önleyici sistemi 4000 adet üretilen Chrysler Imperial modelinde sunmuştu. Yine. bu konuda en büyük üreticilerden birisi olan Teves tarafından 1960'lı yılların ortalarında başlatılan çalışmalardan yaklaşık 20 yıl sonra ilk entegre sistem Lincoln Continentariarda. kullanılmaya başlamıştı. Ancak maliyetinin düşmesi ve güvenilir hale gelmesi ise,1980'leri bulmuştu. Elektronik sanayiinde dijital sistemlerin ve entegre devrelerin kullanımının yaygınlaşması ilk önceleri yalnızca pahalı ve lüks modellerde bulunabilen bu sistemin giderek daha alt sınıf otomobillerde kullanılabilmesine imkan vermiştir. Özellikle ABS ve patinaj önleyen TCS sistemlerinin birlikte kullanımıyla, araç dinamiğinde önemli bir güvenlik sistemi oluşturulmuştur.
  Sistemi anlatmaya başlamadan önce, ABS'nin lastik ve yol yüzeyi arasındaki tutma gücünü arttırmadığını ancak varolan bu kuvveti en iyi şekilde kullandığını söylemekte yarar vardır. Kilitlenen bir tekerleğin yönlendirme üzerinde hiç bir etkisi kalmamaktadır. Böyle bir aracı ne yönetilebilmek. ne de yavaşlatmak mümkündür. Hele, dört tekerleğin birden başına bu olayın gelmesi kontrolün tamamen kaybına yol açmaktadır. Sürücülük eğitimi sırasında eğitmenler aracın kayması durumunda tekerleklerin dönmeye devam etmesinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışırlar. Buradaki temel nokta, bir tekerlek kilitlendiğinde sadece aracın yönünü kontrol etmek zorlaşmaz, lastik ve yol arasındaki sürtünme maksimum frenleme noktasındakinden daha az olacağından durma mesafesi de daha uzun olur.  Böyle bir duruma sürücü, pompalama uygulamalı fren tekniği ile müdahale edebilir ancak, bunun için çok uzun bir çalışma ve eğitim gereklidir. Ayrıca söz konusu teknik, freni pompalamaktan çok daha fazlasını gerektirmektedir. Arka arkaya ve hızlı bir şekilde frene basılarak tekerleklerin dördü de kilitlenmekte ve aralarda fren gevşetilmektedir. Bunun nedeni, direksiyonun kontrolünün tam olarak sağlanması için her bir kilitlenme arasında tekerlerin dönmelerinin çok önemli olmasıdır. Bu şekilde lastikler belirli bir süre içerisinde mümkün olduğu kadar çok defa kilitlenme noktasına kadar getirilirler. Kuru bir yolda, tekerlekleri kilitlenme noktasının yakınında tutmak daha kolaydır ve kilitlenseler dahi ayak fren pedalından hemen çekilerek (panik durumu olmadıkça) aracın kontrol altında tutulması mümkündür. Islak bir yolda ise, bunu gerçekleştirmek hemen hemen imkansızdır. Tekerleklerin asimetrik veya intizamsız bir şekilde kilitlenmeleri, aracın farklı reaksiyon göstermesine neden olarak sürücünün işleri iyice karıştırmasına yol açar.  En son mikroelektronik sistemlerle dinamik kuvvetlerin kontrolü,

  l- Çekiş kuvvetleri

  2- Fren kuvvetleri

  3/4- Viraj alma kuvvetleri

  5- Dikey eksen etrafında etki eden kuvvetler

  6- Tekerleklerin atalet momentleri.

  Bütün bu kuvvetlere ait dinamik veriler ABS-TCS sistemi için gereklidir. (ITT-Teves)
  Kilitlenmeyi önleyici sistemlerin temel çalışma prensibini anlamak kolaydır. Sistem, her tekerleğin dönme hızını, disklerin veya aksların üzerinde bulunan dişli benzeri tetikliyicilerin (reluctor, exciter) hermetik olarak izole edilmiş olan bobin sensoru önünden geçerek etkilemesi ile belirlemektedir. Bilgisayar, devamlı olarak tekerleklerden gelen verileri izleyerek hafızasında kayıtlı olanlarla karşılaştırmakta ve saniyede binlerce sinyali işleyerek kararlarını vermektedir.
  Tekerlek hız sensörü: tekerlekte bulunan bu sensör tekerleklerin dönme hızlarını izlemekte ve birinin diğerinden daha yavaş dönmesi halinde sistem derhal buradaki fren basıncını boşaltmaktadır. (Saab)
  Diğer önemli bir parça da, sistemin kasları diyebileceğimiz hidrolik modülatördür. Temel olarak supap işlevi gören modülatör, fren hidroliğinin solenoid subaylar aracılığıyla frenlere akışını denetlemektedir. 3 kanallı sistemler her bir ön tekerlek için birer ve iki arka tekerlek için bir hidrolik devreye sahiptir. Daha pahalı olan 4 kanallı sistemlerde ise her tekerleğin kendisine ait bir devresi bulunmaktadır. Sistemin beyni olan mikroişlemci, frenleme anında aracın azalan hızını değerlendirerek sensorlardan gelen gerçek hıza ilişkin verileri değerlendirmekte ve herhangi bir tekerleğin kaymakta olup olmadığını veya kilitlenme noktasına gelip gelmediğini belirlemektedir. Şayet tekerlekte kilitlenme varsa, mikroişlemci modülatöre fren basıncını azaltması emrini vererek kilitlenen tekerleğin dönmesini sağlamakta ve tekerlek hız kazanmaya başladığında fren basıncını tekrar arttırmaktadır. En gelişmiş sistemlerde bu çevrim (cycle) saniyede 15-20 kez tekrarlanmaktadır. Sistem devreye girdiğinde süspansiyonun yatay düzlemde aralıklarla yüklenip, boşalması nedeniyle fren pedalında oluşan titreşimler sürücü tarafından hissedilmektedir. Ayrıca, lastikler de frenin yakalayıp, bırakmasıyla ses çıkartabilir.


  Tipleri:

  3 veya 4 kanallı olarak kategorize edilebilen tasarımlarda kanallar, sistemden gelen sıvı pasajlarının sayısını belirtmektedir. Üç kanallı tipik bir sistem, her ön tekerlek için birer ve iki arka için bir adet olmak üzere üç kanaldan oluşmaktadır. Arkaların aynı sinyali almasına rağmen tekerleklerin hepsi modüle edildiğinden 4 tekerlek sistemi olarak adlandırılmaktadır. Önden çekişlilerde ikili çapraz (diagonal) düzende 4 solenoid subap (elektrikli valf) takımı bulunabilmekte ancak arkalar aynı emri aldıklarından 3 kanal kategorisine girmektedir. 4 kanallı sistemlerde, her bir arka tekerlek bağımsız olarak kontrol edilmekte olup, daha çok pahalı modellerde kullanılmaktadır.
  Kilitlenmeyi önleyici sistemleri kullandıkları parçalara göre de iki sınıfa ayırmak mümkündür: İlave ve entegre. Adından da anlaşılacağı gibi ilave tip standart fren sistemlerinde kullanılmakta, entegre olanlarda ise, fren merkezi, hidrolik takviye ve modülatör bir arada bulunmaktadır. Entegre olanlar daha küçük ve kullanışlı olmalarına rağmen, pahalıdır ve bakımları zordur.

  Kilitlenmeyi önleyici sistemleri kullandıkları parçalara göre de iki sınıfa ayırmak mümkündür: İlave ve entegre. Adından da anlaşılacağı gibi ilave tip standart fren sistemlerinde kullanılmakta, entegre olanlarda ise, fren merkezi, hidrolik takviye ve modülatör bir arada bulunmaktadır. Entegre olanlar daha küçük ve kullanışlı olmalarına rağmen, pahalıdır ve bakımları zordur.  Not: İlk şema Mk6 Kasa Jetta teknik servis kitapçığından, Abs ile ilgili genel bilgiler ise http://www.obitet.gazi.edu.tr adresinden derlenmiştir...
  Kayra67 ve beleshci bunu beğendi.
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"[B][I]

 2. #2
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11,447
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Konu aramıza yeni katılan üyelerimiz için güncellendi
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"[B][I]

 3. #3
  hjksmhkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.11.2013
  Yaş
  37
  Mesajlar
  9
  Marka
  vw
  Tipi
  jetta
  Model
  2013
  Donanım
  1.2 tsi
  Renk
  platinyum gri
  Tecrübe Puanı
  0

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi


 4. #4
  kanser51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2012
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11,447
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Tofaş
  Tipi
  Şahin
  Model
  1999
  Donanım
  S
  Renk
  Beyaz
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Teşekkürler
  "Bir nefes kadar yakın, yıldızlar kadar uzak olmaktır Jetta Aşkı"[B][I]

 5. #5

  Üyelik tarihi
  04.12.2013
  Mesajlar
  23
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.6 TDI
  Model
  2013
  Donanım
  Highline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Durumu
  Yollarda
  Lakabı
  Yer Uçağı
  Tecrübe Puanı
  0

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  MK6 Jetta'nın Frenlerini yeterli bulmuyorum. Kaygan (ıslak) zeminde önüme bir araç çıktı. 80 km/h hızım vardı. Aracı zar zor durdurdum. 1 metre mesafe vardı. Yoksa vuruyordum arkadan. Sizede böyle geldimi frenler sizce yeterlimi yetersizmi?

 6. #6
  taner 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.12.2012
  Mesajlar
  1,918
  Kan Grubu
  A RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Şeker Beyazı
  Lakabı
  BeyazKuğu HAKKI
  Tecrübe Puanı
  7

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Frenler yeterli ancak arabanızın lastiği HANKOOK marka ise bu lastiklerinden fren mesafesi iyi değil.

 7. #7
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,429
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Islak zeminde hankooklar oldukça kötü gerek duruş mesafesi olsun gerek kalkış olsun en ufak bir eğimde patinaja sarıyor
  taner 34 Bunu Beğendi.
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

 8. #8
  Ghost^^ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.12.2012
  Mesajlar
  6,104
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  SEAT
  Tipi
  LEON FR
  Model
  2014
  Donanım
  FR PLUS
  Renk
  Beyaz
  Durumu
  Keyfi Yolunda
  Tecrübe Puanı
  12

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Kesinlikle fren mesafesinde lastikler büyük rol oynuyor

  Mk5 Volkswagen Jetta 1.4 TSI 170 Ps Man.Comfortline Platinuum Gri
  EcuFast

 9. #9
  Kayra67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.11.2013
  Mesajlar
  4,524
  Kan Grubu
  0 RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.4 TSI
  Model
  2012
  Donanım
  Comfortline
  Renk
  Reflex Gümüş
  Durumu
  5 seneyi devirdik :)
  Lakabı
  Aslan
  Tecrübe Puanı
  9

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  bence de kesinlikle lastiklerle alakalı bir durum.

 10. #10
  FORUM YÖNETİCİSİ srcn09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,429
  Kan Grubu
  AB RH (+)
  Marka
  Volkswagen
  Tipi
  Jetta 1.2 TSI 6-Man.
  Model
  2012
  Donanım
  Highline
  Renk
  Derin Siyah
  Durumu
  Mutlu , Mesut
  Lakabı
  Kara Kedi
  Tecrübe Puanı
  10

  Cevap: ABS Fren sistemi ve Çalışma Prensibi

  Boş geniş bir yolda ıslak zeminde hankooklar ile sert bir dönüş yaptığınızda ESP direk savaşa başlıyor hiç memnun değilim
  2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

LinkBacks (?)

 1. 23.02.2014, 01:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yandex.Metrica
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210