Reklam

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Aracı Çizmeden Yıkamak

Collapse
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Aracı Çizmeden Yıkamak

raçlardaki dairesel çizikler yıkama, silme, kurulama işlemi esnasında oluyor, bunlardan kurtuluş yok, ama daha az oluşmasını sağlamak mümkün.

Her durumda dairesel çizikler oluşuyor zamanla, o yüzden yılda bir çizik düzeltme-koruma yapılır ya da yaptırılır, bu sayede boya tazelenir, parlaklığını yıllarca kaybetmez, doğru malzeme ve uygulama ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Çift kova yöntemi ile doğru şampuan, mikrofiber yıkama eldiveni (wash mitt) ve gritguard (kova dibindeki kum-çamur vs.nin dipte kalmasını sağlayan bir plastik) kullanarak sağlıklı yıkama olur elbette.

Gritguard

Ama arabadan çıkan çamurlar aynı kovadaki sudan tekrar yıkama eldiveni ya da süngere bulaşıyorsa kısa zamanda bol çizikli mat bir boyanız olur.

Fikir vermesi amacıyla bu işin profesörlerinden biri olan Mike Phillips'den bir video ekledim (İngilizce ama görsel anlatım çeviriye pek gerek bırakmıyor).

http://video.google.com/videoplay?do...q=showcargarag e.com

Sünger risklidir, gözenekleri arasında kum taş toz tutuyor, çıkmıyor, yüzeyde bir şey yok gibi görünür ama 1 gözenek alt katta kirler birikir ve hapsolur. O yüzden mikrofiber yıkama eldiveni kullanın.

Çift kova tekniğini (DBM - Double Bucket Method) ve mikrofiber yıkama eldiveni kullanın. Mümkünse aracın kirini mutlaka basınçlı su ile ya da en azından şu hortum ucuna takılan duşlama başlıklarından alın, kiri tozu bol su ile yıkayın, hem çamurlar çözülmüş olur. 1 tane kovada şampuanlı su olsun, yıkama eldivenini batırın. Şampuanı suya koyun ama çok köpürtmeyin, aracı köpükle değil şampuanlı su ile yıkayın. Yapılan yanlışların ilki sünger ya da eldivene sadece köpük almak. Şampuan konduğunda suyu çok köpürtmeyin zaten. Sudaki şampuan, kirlerin yüzey gerilimine etki ederek kolayca, kaygan bir yüzeyde çizmeden söküp alınması işini yapar, eldiven ya da süngere sadece köpük alıyorsanız, sulu kısma batırmıyorsanız yanlış bir uygulamadır. Lazım olan köpük değil şampuanlı sudur. En fazla 1-2 panelden sonra örneğin kaputu eldivenle yıkayın, ama eldiveni şampuanlı suya değil sadece suyun olduğu başka bir kovaya sokun ve durulayın, artık şampuanlı sudan alabilirsiniz.

Bu yöntem yüzeyde en az çizik oluşturan yöntemdir. Kurulamak için silecek, silikon paspas gibi şeyler kullanmayın, MF bez yine en güvenlilerden biridir...

Arabam çok kirli, çamurlu değilse kendim yıkıyorum, ama ayda bir basınçlı suyla da yıkatıyorum...

Aracı kendim yıkarken :

Aracı önce köpüklüyorum ardından araç köpüklüyken detay yerleri fırçalıyorum sonra köpük kiri çözmüş oluyor basınçlı suyu vuruyorum kirlerin büyük bir bölümü gitmiş oluyor ardından çift kova tekniği ve MF eldiven ile aracı şampuanlamaya başlıyorum ve en son araç pırıl pırıl oluyor

En Tehlikesi budur o yüzden çift kova kullanıyoruz !!

ÖRNEK BİR ARAÇ YIKAMA !!!

Detaylar

Yıkama eldiveniyle temizlik

Durulama

Kaynak : skodaturkey & Passatturkiye
    2012 VOLKSWAGEN JETTA 1.2 TSI 105 HP 6-MAN.HIGHLINE DERİN SİYAH

Ynt: Aracı Çizmeden Yıkamak

Böyle araç yıkamak için sabır gerekiyor, Sanırım bu iş için ben yaşlandım artık. Eskiden bi girdin mi 5 saat uğraşırdım araçla
    2015 5N Volkswagen/Tiguan 1.4 BLUEMOTİON 150 TSI 6 DSG Lounge Beyaz

Yorum yap

valla çok güzel bir uygulama ama hem vakit hem teçhizat hemde sabır gerekli
      Volkswagen Jetta TDİ Şeker Beyazı Highline Sunroof 2012

YOLA CIKTIKLARINI YOLDA BULDUKLARINA DEGİŞİRSEN HEM YOLUNU KAYBEDERSİN HEM DOSTUNU

Yorum yap

kova olayından haberim yoktu benim kum ve pisliğin aşağıda kalması fırça yada süngere gelmemesi için düşünülmüş güzel bir şey bence,

Şu sıralar hafta sonları kursum var bütün gün kurstayım o yüzden araçla ilgilenemiyorum. Genelde yıkamacılarda yıkatıyorum o yüzden
        2015 5N Volkswagen/Tiguan 1.4 BLUEMOTİON 150 TSI 6 DSG Lounge Beyaz

Yorum yap

[quote author=Ersin Aksoy link=topic=62.msg233#msg233 date=1342158630]
          Böyle araç yıkamak için sabır gerekiyor, Sanırım bu iş için ben yaşlandım artık. Eskiden bi girdin mi 5 saat uğraşırdım araçla
          [/quote]

Öyle deme abi daha yaş kaç sende

Benim de genelde bir temizlik 4-5 saat sürüyor

Yorum yap

[quote author=Ersin Aksoy link=topic=62.msg242#msg242 date=1342162567]
            kova olayından haberim yoktu benim kum ve pisliğin aşağıda kalması fırça yada süngere gelmemesi için düşünülmüş güzel bir şey bence,

Şu sıralar hafta sonları kursum var bütün gün kurstayım o yüzden araçla ilgilenemiyorum. Genelde yıkamacılarda yıkatıyorum o yüzden
            [/quote]

Kova olayı çok önemli bizler kovanın altına o parçaları koymuyoruz ama hep çift kova yıkarız ki 1 suyumuz hep temiz olsun

Yorum yap

mf bezlerden tekzen, bahaus gibi yerlerde bulabiliyormuyuz kolayca...Çift kova olayını ilk kez öğrendim çok mantıklı...
              En güzellerden bile daha güzelsin...( Büyük Beyaz'ım )

Yorum yap

[quote author=Hakan T. link=topic=62.msg267#msg267 date=1342176820]
                mf bezlerden tekzen, bahaus gibi yerlerde bulabiliyormuyuz kolayca...Çift kova olayını ilk kez öğrendim çok mantıklı...
                [/quote]

Evet bulabilirsiniz ancak fiyatları biraz yüksek Erdem Boya diye bir yer var biz detailingciler genelde ordan ürünlerimizi temin ederiz çok güzel kaliteli MF bezleri vardır 2 TL ve 4 TL şeklinde MF bezler bulunuyor çok güzel iş görüyor 2 tane 4 TL 'lik bezden bulunsun 10-15 tane 2 TL 'lik bezden alın elimizin altında bol bol MF bez bulunmalı

Yorum yap

[quote author=srcn09 link=topic=62.msg276#msg276 date=1342177533]
                  [/quote]

Evet bulabilirsiniz ancak fiyatları biraz yüksek Erdem Boya diye bir yer var biz detailingciler genelde ordan ürünlerimizi temin ederiz çok güzel kaliteli MF bezleri vardır 2 TL ve 4 TL şeklinde MF bezler bulunuyor çok güzel iş görüyor 2 tane 4 TL 'lik bezden bulunsun 10-15 tane 2 TL 'lik bezden alın elimizin altında bol bol MF bez bulunmalı

[/quote]

Sercancım sayende uzman yardımcısı olma yolunda ilerliyoruz.Teşekkürler...
                  En güzellerden bile daha güzelsin...( Büyük Beyaz'ım )

Yorum yap

[quote author=Hakan T. link=topic=62.msg281#msg281 date=1342178495]
                    [quote author=srcn09 link=topic=62.msg276#msg276 date=1342177533]
                    [/quote]

[/quote]

Sercancım sayende uzman yardımcısı olma yolunda ilerliyoruz.Teşekkürler...
                    [/quote]

Ne demek elimden geleni yaparım bu konuda herkes bilinçlenmesini çok istiyorum gerçekten

Yorum yap

sercan kardeşim cilalı şampuan almak istiyorum hangi ürünü tavsiye edersin birde çok tuzlu olmasın

YOLA CIKTIKLARINI YOLDA BULDUKLARINA DEGİŞİRSEN HEM YOLUNU KAYBEDERSİN HEM DOSTUNU

Yorum yap

[quote author=argold link=topic=62.msg398#msg398 date=1342420268]
                        sercan kardeşim cilalı şampuan almak istiyorum hangi ürünü tavsiye edersin birde çok tuzlu olmasın
                        [/quote]

Merhabalar , alınması gereken temizlik ürünleri konusu altında yazmıştım 3 adet tavsiye edeceğim şampuan var 3 ün den birini seçiniz

Yorum yap

tamam kardeş gördüm kusura bakma

Yorum yap

Kendim yıkayayım diye niyetlendim ama burayı okuyunca gözüm korktu
                            Yeniden VW...

Yorum yap

[quote author=maliardic link=topic=62.msg1698#msg1698 date=1345098297]
                              Kendim yıkayayım diye niyetlendim ama burayı okuyunca gözüm korktu
                              [/quote]

Bence kendiniz yıkayın çok zevkli

Yorum yap

Reklam

Collapse
                              Hazırlanıyor...
                              X