Reklam

Collapse

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gündüz farlarını LED ampül ile değiştirme!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Gündüz farlarını LED ampül ile değiştirme!

Merhabalar. 2015 1.2 TSI Trendline Jetta aracımın gündür farlarını LED ampüller ile değiştirmek istiyorum.(Aliexpres'te gayet uygun fiyatlı olanları var) Gündüz farlarında " P21W" ampül kullanılıyor. İnternet'te bu çeşitten yüzlerce ampül var. Ancak kafama takılan birkaç soru var...

1- Herhangi birini alsam çalışır mı?
    2- Arıza lambası yakar mı?
    3- Kodlama yaptırmak gerekir mi?
    4- Araç muayenesinde sorun yaparlar mı?
    5- "canbus" denilen türü var bu ne oluyor?
    6- Tavsiyesi olan var mı?

freedy Nickli öğeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. 2015 1.2 TSI Trendline Jetta aracımın gündür farlarını LED ampüller ile değiştirmek istiyorum.(Aliexpres'te gayet uygun fiyatlı olanları var) Gündüz farlarında " P21W" ampül kullanılıyor. İnternet'te bu çeşitten yüzlerce ampül var. Ancak kafama takılan birkaç soru var...

1- Herhangi birini alsam çalışır mı?
    2- Arıza lambası yakar mı?
    3- Kodlama yaptırmak gerekir mi?
    4- Araç muayenesinde sorun yaparlar mı?
    5- "canbus" denilen türü var bu ne oluyor?
    6- Tavsiyesi olan var mı?
    Merhaba, sorularınızı cevaplamaya çalışayım. Gündüz ampulü için veya diğer aydınlatma ampullerini lede çevirmek için herhangi bir led ampul takarsanız arıza ışığı takar.
    Kodlama gerekmez.
    Led ampuller muayenede sorun çıkarmaz. Xenon ampul olursa ağır kusur sayılıyor.
    Canbus sistemine gelince araçtaki tüm ampullerin beyinde kaç watt enerji çektiği bellidir. Mesela H7 halojen ampuller 55 watt gücündedir. Ampul patladığında enerji kesilir ya da ampulde sorun olup çektiği enerji azalırsa beyin arıza olduğunu anlar ve arıza ışığı yakar. Led ampuller düşük enerji ile çalışır. 55 watt çekmesi gereken ampul, lede çevrilince en fazla 35 watt enerji çeker. O zaman beyin arıza olduğunu sanıp arıza ışığı yakar. Canbus sistemi ledin çektiği enerjiyi 55 watta tamamlar. Böylece arıza ışığı yanmaz. Gündüz ampulleri 21 wattdır. Taktığınız led canbuslu olacakki 21 watt enerji çeksin. Bazı ledler canbuslu olmasına rağmen çektiği enerjiyi 21 watttan düşük çeker. O zamanda arıza ışığı yanar. Araçtaki orijinal ampul kaç wattlık ise takılan canbuslu ledde o watt enerji çekmelidir. O zaman arıza ışığı yakmaz. Umarım anlatabilmişimdir.
    Tavsiye için ise aliexpressten alacağınız ampulün açıklamalarına ve yorumlarına iyi bakın. Mutlaka canbuslu olmalı, yorumlar olumlu olmalı ki doğru ampulü seçelim. Ben geri vites ampullerini aliexpressten canbuslu almıştım. Şansıma arıza ışığı yakmadı. Aldığım led, gündüz farı ampulü ile aynıydı. Makyajlı kasa jettalarda geri vites ampulü farklıdır. Çok önceden aldığım için linki yok. Uzun zaman geçince linkler pasif hale geçiyor. O yüzden kendiniz araştırın. İyi akşamlar.
    Gümüş Paşa

Yorum yap

Reklam

Collapse
    Hazırlanıyor...
    X